2.2.12

Mīlestības mēnesis?!?!


 14.februārī daudzviet atzīmē Svētā Valentīna dienu, ko mēdz dēvēt par visu mīlētāju dienu. Šajā dienā tradicionāli sūta apsveikuma kartītes kā mīlestības vai pieķeršanās apliecinājumu. Tiek uzskatīts, ka Svētais Valentīns ir visu mīlētāju aizbildnis jeb patrons. Katru februāri Svētā Valentīna dienā mīlētāji daudzās valstīs dāvina cits citam saldumus, ziedus un citus mīļus niekus.
Valentīna dienas izcelsmes vēsture, kā arī ziņas par pašu Svēto Valentīnu ir visai neskaidras un neprecīzas, tomēr zināms, ka šī diena apvieno gan Senās Romas, gan kristīgās pasaules tradīcijas.
Vēsturē zināmi vairāki svētie Valentīni, un viena noteikta izskaidrojuma šo svētku izcelsmei nav. Piemēram, viens no tiem bija Umbrijas bīskaps Valentīns no Terinas. Leģenda vēsta, ka viņš esot sadusmojis Romas imperatoru Klaudiju II, jo nav ievērojis aizliegumu un laulājis jaunos pārus. Par to viņš ieslodzīts cietumā un no turienes cietumsarga meitai sūtījis ar asinīm rakstītu sveicienu, bet 14. februārī sodīts ar nāvessodu.
Viena no raksturīgākajām Valentīna dienas tradīcijām ir sūtīt apsveikumus. Vecākais zināmais apsveikums Valentīna dienā eksistē vēl šodien - tā ir romantiska poēma, ko rakstījis Orleānas hercogs Šarls savai sievai. 1415.gadā rakstītais apsveikums šobrīd ir apskatāms Londonā, Britu muzejā.
 Neliels ieskats bibliotēkā atrodamajos dzejas un domu graudu krājumos par mīlestību:
 *Mazā suvenīrgrāmatiņa ‘’Mīlu tevi’’ ar Gvido Kajona fotogrāfijām un visā pasaulē atzītu rakstnieku, dzejnieku un filozofu kodolīgām atziņām par mīlestību. Mazliet par pirmo skūpstu, par iemīlēšanos un mīlestības vietu katra cilvēka dzīvē – tās ir tikai dažas no grāmatiņas mīlas kokteiļa sastāvdaļām.
‘’Mīlestība ir saules mirdzums, kas nāk pēc lietus’’ (V.Šekspīrs)
 *‘’Mīlestības spēks’’ Izcilu cilvēku izteikumi. Dažādu tautu gudrības ar mīlestību.
‘’sapnī un mīlestībā nav nekā neiespējama’’ (J.Araņs)
 *Mārtiņš Freimanis ‘’Zālīte truša dvēselei’’
‘’Man visu laiku likās – lai mīlētu, pietiek tikai ar zemenēm pienā…’’
 *Māra Zālīte ‘’Vējš meklē mājas’’
‘’Pa to kafijas tasīti
Uz tava galda
Esmu ar mieru izkust,
Lai tev tā salda.’’
 *Mirdza Ķempe ‘’Kas paliek? Vaicāju’’
‘’Tevis dēļ ar laiku cīnīšos,
Par savu spēku brīnīšos.
Tevis dēļ es pašu nāvi biedēšu,
Tevis dēļ es sniegos ziedēšu.’’
 *‘’Zelta tvaiks’’ -Mīlas lirikas izlase
‘’Reiz kādas acis
Sniedza smaidu tulpi man.’’
(A.Skujiņa)
 *Imants Ziedonis ‘’Gaisma parāds’’
‘’Mazā bilžu rāmītī
Man ir bilde tava.
Citas bildes pasaulē
Man tik skaistas nava.’’
Šīs un vēl citas grāmatas par mīlestību un padomus Valentīndienas interesantākai atzīmēšanai februārī vari meklēt lasītavas mazajā izstādē.
 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru