3.9.15

Jaunas grāmatas septembrī


Dēzijas jaunā māja
Martins ar draugiem garlaikojas. Te pēkšņi saņem vēstuli no brālēna, ka māsīcai Dēzijai jāpalīdz remontēt māju. Martins paņem instrumentu kasti un dodas ceļā. Dažreiz darbi mijas ar pārsteigumiem.
Kurmis burkānu dārzā
Kādā saulainā pavasara dienā Martins nolemj ierīkot gardo burkānu dārzu. Tomēr, tuvojoties ražas novākšanai, viss nenotiek, kā plānots.
E.Uspenskis. Krokodils Gena un viņa draugi
Reiz kādā tropisko mežu biezoknī dzīvoja ļoti jokains zvērēns. Sauca viņu par Pekausi. Reiz viņš ierāpās apelsīnu kastē un kopā ar augļiem tika iekrauts kuģī. Kastes ilgi ceļoja pa jūrām un okeāniem, līdz nonāca kādas lielas pilsētas augļu veikalā. Tajā pilsētā dzīvoja krokodils, vārdā Gena. Viņš viens pats mita mazā dzīvoklītī un strādāja zooloģiskajā dārzā par... krokodilu. Reiz, kad Genam kļuva pavisam skumji, viņš nolēma uzrakstīt sludinājumu, ka meklē draugus. Uz sludinājumu atsaucās meitene Alla un Pekausis. Izrādījās, ka pilsētā ir vēl daudz vientuļnieku, kuriem nav neviena, ar ko parunāties. Tādēļ Gena, Alla un Pekausis nolēma celt Draudzības namu un viņus visus sadraudzēt. Kā šai trijotnei veicās un kas no tā visa iznāca, jūs uzzināsiet, izlasot šo krāšņi ilustrēto grāmatu.
V.Štelmahere. Gliemezīša Glika diena
Stāstiņš par gliemezīti, kurš saņem drosmi un dodas prom no mājām uz pīļu dīķi. Pa ceļam viņš iepazīst taurenīti Koko, runci Murko, muskuspīles Jēci un Pēci, ķirzaku Tūti un daudzus citus. Grāmatas beigās – jautājumi, spēles un uzdevumi par stāstiņu.
Ledus sirds. Divi saulaini stāsti
Seko līdzi animācijas filmas „Ledus sirds” varoņu jaunajiem piedzīvojumiem – lasi šo grāmatu un uzzini, kā klājas Annai, Elzai, Olafam un viņu draugiem! Arendelā beidzot atnākusi vasara. Ir gada karstākā diena, un visi pilsētiņas iedzīvotāji vēlas palikt mājās, kur nedaudz vēsāks, - bet ne Olafs! Priecājies par sauli un siltumu kopā ar sirsnīgo sniegavīriņu stāstā „Olafa lieliskā vasara”! Vairākus mēnešus Elza un Anna plāno savu karalisko vizīti, lai apciemotu kaimiņu karaļvalstis. Nu tas brīdis ir pienācis. Dodies aizraujošā ceļojumā kopā ar abām māsām stāstā „Pāri jūrai”!
Meža skola
Uz skolu pēc zināšanām dodas ne tikai bērni. Turp dodas arī jaunākie meža iemītnieki.
„Pī, pī! Tēvs, māte, klausieties,
Kā esmu šodien mācījies!”
Jautri, ritmiski dzejoļi ieved jauno lasītāju meža skolā un iepazīstina ar mazo putnēnu dienas kārtību. Grāmatu interesantāku un uztveramāku veido košas ilustrācijas. Grāmata sagatavota pēc Alfrēda Ūdra apgāda 1943. gada izdevuma.
O.Renna. Pelle Bezastis uzsāk skolas gaitas
Iepazīsties ar gudro un labsirdīgo kaķi Pelli Bezasti!
Monss ir nodibinājis kaķu skolu visiem Upsālas kaķiem. Monsa brālēns Konrads uzņemas skolotāja pienākumus, jo viņš ir stingrs un prot ieviest kārtību, – un tas nekas, ka viņam nepadodas pareizrakstība un matemātika… Taču mācības skolā izvēršas par pilnīgu katastrofu. Tad Monss negaidīti lūdz Pelles Bezasta palīdzību. Kas gan viņam varētu būt padomā?
Prāta spēles: Kinostāsts
Bērniem pieaugot, bieži nākas sastapties ar dažādām pārmaiņām, un mazā Railija šajā ziņā nav izņēmums. Viņa kopā ar ģimeni pārceļas no ierastās vides Minesotā, jo tēvs sāk strādāt jaunā darbā Sanfrancisko. Gluži kā mūs visus, arī Railiju dzīvē ietekmē viņas emocijas – Laime, Nemiers, Niknums, Nepatika un Melanholija. Emocijas dzīvo un darbojas Centrā – Railijas prāta komandpunktā – un raida viņai impulsus, kā rīkoties ikdienas situācijās. Meitene un viņas emocijas cenšas pielāgoties jaunajai dzīvei Sanfrancisko, taču Centrā sākas pamatīga jezga. Lai arī Laime – Railijas vadošā un vissvarīgākā emocija – cenšas saglabāt patīkamu gaisotni, emocijas nespēj vienoties par to, kā vislabāk iejusties jaunajā pilsētā, mājā un skolā...
J.Zvirgzdiņš. Lauvas rūciens
Grāmatas tekstu apdzīvo gan rakstnieka iemīļotais literārais varonis – lācītis Tobiass, gan gluži jauni tēli - piecgadīgā Rasa, suns Zorro un nelaimīgais lauva Leo, kas pazaudējis Rūcamo un gaida, kad viņu Zooloģiskā dārza direktors norakstīs. Viņš pat nenojauš, ka vēl neiepazīti draugi ir gatavi Leo uzmundrināšanai ne vien no dakteres izprasīt piparmētru kēksiņa recepti, bet nedaudz riskējot, ar kameņu, bišu, dunduru un odu palīdzību pat sagādāt lauvam Rūcamo un izglābt Leo no traģiskā Nekurnederīguma un Norakstīšanas likteņa.
E.Stamps. Manas, Sivēna, superabrīnojamās dēkas
Sveiks! Es ir Sivēns, un man vajag tavu palīdzību. Redzi, es ir bij’s MUĻĶĪGĀKAIS Sivēns, kāds jebkad dzīvoj’s, un tagad Pīļtēviņš, Govs, Aitas un es ir iemaldījušies kādā svešā vietā, kas mums lāgā nepatīk. (LŪDZU, nestāsti nevienam citam, ko tu lasi, jo šitā grāmata ir pilnum pilna ar maniem visslepenākajiem noslēpumiem.) Ar sveicieniem, Sivēns.
Emīlija Dīvaine. Galvas lauzīšana
Ja kāds vēl nepazīst Emīliju, iepazīstieties – Emīlijai ir 13 gadu, viņai patīk nakts, melna krāsa un skaitlis 13. Visbiežāk viņa vai nu draiskojas ar saviem četriem kaķiem un golemu Kraukli, vai gādā eksotiskus elementus laboratorijas ierīkošanai, glezno iedomātu briesmoņu portretus uz rīsu graudiem vai uzņem savu pirmo autorfilmu ar DomRakstoni. Emīlija labprāt sarunājas ar mirušajiem senčiem un visus savus piedzīvojumus cītīgi pieraksta dienasgrāmatā. Grāmatu sērijas “Emīlija Dīvaine” noslēdzošajā grāmatā “Galvas lauzīšana” par lielāko izaicinājumu Emīlijai kļūst šķidrā melnā akmens atrašana, ar kura palīdzību var attīstīt slēptākos talantus un īstenot neprātīgākos izgudrojumus. Taču, ak vai – izrādās, ka maģisko akmeni iekārojis un vienlaikus meklē arī dzimtas ienaidnieks Atikols.Vai Emīlijai izdosies viņu apsteigt? Seko līdzi aizraujošiem un nervus kutinošiem piedzīvojumiem!
J.Zvirgzdiņš. Have a nice day. Gandrīz mīlas stāsts
Vai iespējams izgāztuvē atrast Ludolfa Liberta un Kārļa Padega gleznas? Vai iespējams futbolā ”parādīt” it kā neuzvaramajai katoļu skolas komandai? Kā izvairīties no Mērkaķa un Resnā doto ripu rīšanas? Ko bomža būdā dara izbijis notārs? Vai no Amerikas uz Latviju dzīvot pārcēlusies klasesbiedrene var būt „vissavējākā”? Šie jautājumi prasa skaidras atbildes. Meklējamas šajā grāmatā. Daumants ir pavisam parasts, bet vienlaikus arī pavisam īpašs zēns, kura vecāki gājuši bojā autokatastrofā. Četrus gadus viņš kā futbolbumba mētāts no vieniem radiem pie otriem. Zēns nokļūst specializētā skolā, bet pēc tam parastā skolā, kur pēc dažādiem sarežģījumiem atrod ne tikai klasesbiedru izpratni, bet arī jausmu par pirmo mīlestību. Apsmietajam Daumantam izdodas kļūt par skolas varoni – piemēram, futbola spēlē pret katoļu skolas komandu viņš ir abu goda vārtu autors.
L.Knutsona. Mazais Alans - dzīvā antena
Šķiet, ka Mazo Alanu gaida visu laiku garlaicīgākās vasaras brīvdienas. Viņa draugi ir aizceļojuši kur nu kurais, un zēnu bieži pieskata vecais kaimiņš Helge, kas savulaik bijis Tornbijas NLO kluba vadītāja vietnieks. Helge grib nodibināt kontaktus ar kosmosu, un viņam ir plāns. Mazais Alans vēl nav paguvis kārtīgi apdomāties, kad jau ir ietīts folijā un nakts vidū stāv uz jumta kā dzīvā antena. Pēkšņi viņš savā priekšā ierauga divas savādas acis... Varbūt Helgem tomēr izrādīsies taisnība un šī tiešām kļūs par vienu no aizraujošākajām vasarām Mazā Alana mūžā?
M.Vīdmarks. Mūmijas noslēpums. Lases un Majas detektīvaģentūra
Kas notiek muzejā? Vai tajā patiesi ir atmodusies 3000 gadu veca ēģiptiešu mūmija? Līdz neprātam pārbiedētais naktssargs apgalvo, ka to redzējis pats savām acīm. Tajā pašā naktī pazūd arī muzeja vērtīgākā glezna. Muzejs izsludina lielu atlīdzību tam, kurš palīdzēs gleznu atrast. Lase un Maja nekavējoties dodas uz muzeju, lai uz vietas izpētītu notikušo.
M.Vīdmarks. Dimantu noslēpums. Lases un Majas detektīvaģentūra
Dārglietu tirgotājam Muhamedam Karātam kāds zog dimantu pēc dimanta. Viss liecina par to, ka zaglis ir viens no veikala darbiniekiem. Vai tā varētu būt Sīva Leandere, ilggadēja veikala darbiniece, kas nonākusi naudas grūtībās? Vai varbūt Tūre Mūdigs, kura tēvam kādreiz piederējis šis dārglietu veikaliņš? Vai arī juvelieris Lollo Smits, veikala jaunākais darbinieks, kam patīk labi ģērbties un braukt ar ātru sporta auto? Mazās pilsētiņas policija ir nonākusi strupceļā, tāpēc veikala īpašnieks palīgā lūdz jaunos detektīvus Lasi un Maju.
K.Olsone. Akmens eņģeļi
Tuvojoties Lieldienām, Simona nevar vien sagaidīt, kad varēs pavadīt nedēļu kopā ar vecmāmiņu Ohusā. Bet kaut kas ir atgadījies gan ar vecmāmiņu, gan viņas māju. Vecmāmiņa ir nogurusi un domīga. Un Simona Nopūtu istabā dzird čīkstošus soļus. Lielās akmens skulptūras dārzā nepārtraukti pārvietojas... Bet no kurienes nāk mistiskās balsis, kas dzirdamas kasešu atskaņotājā? Balsis, kas lūdz Simonu pasteigties, pirms ir par vēlu.
Simona kopā ar draugiem Billiju un Aladinu mēģina atrisināt mīklu.
E.Leins. Jaunais Šerloks Holms. Nāves mākonis
Vai domājāt, ka viņu pazīstat? Padomājiet vēlreiz!
VIENS NEAIZMIRSTAMS VARONIS
LEĢENDAS DZIMŠANA
Četrpadsmit gadus vecais Šerloks Holmss sava tēvoča īpašumā atrod augoņiem klātu līķi, un šis notikums kļūst par viņa jaunās dzīves sākumu. Šerloka bezbailīgais prāts un piedzīvojumu alkas ved viņu aizraujošā ceļojumā – no klusas lauku nomales līdz Londonas doku pazemes pasaulei. Viņš nonāk šausminošas sazvērestības pašā sirdī, piedzīvojot gan ugunsgrēku, gan nolaupīšanu un spiegošanu. Ir apdraudēta visas Britu impērijas nākotne. Jaunajam Šerlokam Holmsam būs vajadzīga drosme, apņēmība un izturība, lai sakautu ienaidnieku un novērstu tā izmeklēti ļaunos nodomus...
M.Peivere. Dievi un karotāji
Grāmatas darbība norisinās Vidusjūras piekrastē nemierpilnajā bronzas laikmetā.
Grāmatas galvenie varoņi – kazu gans Hīlass un virspriesterienes meita Pirra – ar sava dzīvnieku pasaules sabiedrotā delfīna atbalstu cenšas izdzīvot skarbajā Dievietes salā.
D.Robertss. Nevīža Bērtijs. Sliekas!
Grāmatā “Sliekas!” iekļauti trīs stāsti par Nevīžu Bērtiju, viņa draugiem, ģimeni sunīti Viferu.Sliekas! Kā garlaicīgu ballīti padarīt par īstu piedzīvojumu.
Manieres! Kā aizraujoši pavadīt Nacionālo pieklājības dienu.
Atkritumi! Kā nejaušu kļūmi pārvērst mākslas darbā. 
Dž.Stiltons. Pazudušo dārgumu noslēpums
Džeronīmo atkal nokļūst galvu reibinošā dēkā. Nevar teikt, ka gluži pret savu gribu, jo palīdzēt tantei Lipai nokļūt vietā, kur pirms daudziem gadiem pazudis viņas mīļotais vīrs Plikādis, ir ne tikai goda jautājums, bet arī mīlestības darbs. Bet arī šajā reizē Džeronīmo ir ieguvējs. Viņš atkal var izbaudīt, ko nozīmē ģimenes saites, cik ļoti Stiltoni var paļauties cits uz citu. Un simtkārt dārgāks par pazudušajiem dārgumiem izrādās kāds cits atradums. 
A.Kļava. Ringla no Suņa zvaigznāja
Aivara Kļavja jaunākais darbs - grāmatiņa bērniem "Ringla no Suņa zvaigznāja" ir stāsts par suņu meiteni Ringlu. Ringla un viņas māsiņas un brālītis bija nolemti bojāejai aukstā ziemas naktī. Kucēnus izglāba labi cilvēki un, pateicoties tiem, suņuki sev ieguvuši mājas un gādīgus saimniekus. Ko tagad dara Ringla? Kur viņa dzīvo un ar ko vakaros sarunājas, - to visu uzzinās bērni, kuriem ir lasītprieks.
Dž.Luisa. Sarkanais ibiss
Skārleta ir pieradusi rūpēties par savu brāli, vārdā Rudais. Viņš ir īpašs — citāds. Katru vakaru Skārleta stāsta zēnam viņa iecienīto stāstu par to dienu, kad abi aizlidos tālu projām  uz Karoni purvu Trinidādā, kur debesīs lidinās tūkstošiem sarkano ibisu. Bet, kad Skārleta un Rudais tiek izšķirti un nosūtīti dzīvot dažādās vietās, meitene saprot, ka viņai jādara viss iespējamais, lai atgūtu brāli...
M.Rungulis. Sāļās pankūkas
Spokains piedzīvojumu stāsts skolas bērniem. Vai visi zēni ir tik stulbi jocīgi? - Inesei nevilšus paspruka. Jocīgi? Mārtiņš, par to stulbumu it kā nesadzirdējis, pārprasīja, bet neizskatījās apvainojies. Nedaudz apjucis gan. Tāpēc Inese teikto precizēja: Tik jocīgi, ka…...visu izlasīto paši vēlas piedzīvot. Un tic tam! Vai tad meitenes tādas nav? Mārtiņš nekavējās ar pretjautājumu?
I.Birzkops. Stāsts par citas pasaules ziloņiem
Bērnus aizraus un iepriecinās fantāziju un brīnumainu tēlu pasaule, kas paveras brīdī, kad četrgadīgā Marta drēbju SKAPĪ atrod eju uz ZILOŅU pasauli. Šajā neparastajā pasaulē dzīvo ZILOŅI, kas spēj domās sarunāties ar cilvēkiem. Marta, viņas māsas un brālītis sadraudzējas ar šiem ZILOŅIEM, un aizsākas interesantu notikumu virkne.
D.Pilkijs. Supervaronis Kapteinis Apakšbiksis.
IEPAZĪSTIETIES AR KAPTEINI APAKŠBIKSI! Viņa patiesā identitāte ir TIK noslēpumaina, ka viņš PATS nezina, kas viņš ir! Kurš gan ir drosmīgākais, attapīgākais, skaistākais un stiprākais? Protams, – supervaronis. Vismaz visi līdz šim zināmie varoņi tādi bija. Kā tu domā, vai arī Kapteinis Apakšbiksis tāds ir? Mini trīs reizes! Kad abi neciešami palaidnīgie draugi Džordžs un Herolds uzzīmēja komiksus par Kapteini Apakšbiksi, viņiem pat prātā neienāca, ka tiešām SASTAPS savu supervaroni. Tērpies apakšbiksēs un ietinies sarkanā aizkarā, plikpaurainais Kapteinis dodas glābt pasauli...
Dž. Klepfers. Zombiju mednieki
Kad mierīgo Fīniksas pilsētiņu pārņem zombiji, pidžamu ballīte Zaka mājās pārtop par īstu cīņas lauku. Zaks, viņa labākais draugs Raiss un skolas ļaunuma karaliene Medisona dodas misijā, lai izglābtu pasauli no cilvēku smadzeņu kārajiem briesmoņiem, taču vispirms viņiem jāglābjas citam no cita…
D.Valjams. Žurkburgers
Zojai ir daudz iemeslu būt nelaimīgai. Viņas māmiņa ir mirusi, tētis palicis bez darba, pamāte ir rupja un tik slinka, ka pieprasa, lai Zoja noslauka viņai degunu. Zoja bieži ir izsalkusi, un ik dienas viņu pazemo skolas huligāne Tīna Trace. Un, pats galvenais, nelietīgajam Bērtam ir ļauni plāni attiecībā uz viņas mīluli žurciņu. “Es nedrīkstu jums stāstīt, kādi šie plāni ir,” komentē autors Deivids Valjamss, “taču mājienu varētu dot grāmatas nosaukums...”
D.Sedlenieks. X Ralphi Indrae. Neparastā ekspedīcija
Sešpadsmitgadīgais Ralfs – ir spiests pamest ierasto vidi, lai vasaras brīvlaikā pēc vecāku vienošanās dotos pie sava tēva, izcilā paleoantropologa Papandreu uz Āfriku. Ralfs jūtas kā visnelaimīgākais jaunietis pasaulē, turklāt pirmajās dienās viņu piemeklē visādas likstas cita pēc citas, līdz viena no tām kļūst liktenīga un ne tikai viņam vien. Dzīve fanātisko zinātnieku nometnē puisim tomēr iepatīkas, it sevišķi pēc iepazīšanās ar pārgalvīgo meiteni Indru. Viņi Afaras tuksnesī pilnīgi nejaušā kārtā kļūst par kādas cilvēku priekšteču sugas atklājējiem, un abiem par godu tā tiek nodēvēta par x ralphi indrae.
J.Tellere Nekas
Jau kopš iznākšanas 2001. gadā, kad šī grāmata saņēma Dānijas Kultūras ministrijas Bērnu grāmatu balvu, izraisījās asi strīdi: daži uzskatīja, ka šī grāmata ir jāaizliedz, īpaši jau skolā, citi apgalvoja, ka tā būtu jālasa tieši skolā. Šīs diskusijas tā arī nav rimušas, lai gan "Nekas" iekļuvis par vienu no lasītākajām grāmatām Dānijas skolu vecākajās klasēs un piedzīvojusi 14 papildmetienus. No 2004. gada parādījās šā darba tulkojumi, tagad jau 13, kas arī ārzemēs izsauca karstas debates - Rietumnorvēģijas skolās to aizliedza, Francijā daži grāmattirgotāji atteicās to izplatīt, savukārt Vācijā atradās vecāki, kuri neļāva saviem bērniem to lasīt. Tomēr 2008. gadā "Nekas" tika atzīts par labāko romānu bērniem Francijā un Vācijā turas pārdotāko grāmatu saraksta augšgalā. Kādi spēki tiek palaisti brīvībā, ja nonākam pie secinājuma, ka pasaulē nepastāv morālas vērtības? Kas tad beigās atliek?

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru