18.10.18

Jaunās grāmatas


Šarūne Baltrušaitiene.Kā zaķis iepazina jūtas

Tas ir stāsts par nedaudz izlutinātu zaķēnu, kuru no dzimtajām mājām nolaupa vārna un aiznes uz pavisam citu meža malu. Ar savu drosmi un gudrību zaķim izdodas no viņas izglābties, taču zaķēnu gaida garš ceļojums mājup. Ceļā zaķēns piedzīvo daudz notikumu un satiek vairākus jaunus varoņus. Ar katru no tiem zaķēns ikreiz piedzīvo jaunas, viņam vēl nezināmas jūtas. Grāmata stāsta par zaķēnu, kurš iemācījās pārvarēt skumjas, bailes, skaudību un atklāja, kā dusmas pārvērst priekā. Grāmata domāta 3-7 gadus veciem bērniem, bet noderīgus padomus un zināšanas par jūtām iegūs ne tikai bērni, bet arī vecāki, kas lasīs kopā ar viņiem.


Kucēni glābj Ziemassvētku. PawPatrol

Ir Ziemassvētku vakars, un Ķepu patruļas kucēni nevar vien sagaidīt Ziemassvētku vecīti, kuram sniega vētrā salūzušas kamanas. Vai kucēnu komanda varēs vērst visu par labu un izglābt Ziemassvētkus?
Z.Ērgle. Labi sēņu māmiņai

Margaritas Stārastes ilustrētās Z. Ērgles pasakas par notikumiem mežā lielajiem atgādinās jaukos bērnības vakarus, bet mazajiem stāstīs par sēņošanas laika burvību. Krāsainajās lappusēs sastapsies Iedomīgais pūpēdis un sēņu karaliene, risināsies sēņu kari, kuros sēnes cīnīsies par labākajām vietām mežā un tam tuvajās noriņās, Gliemezis un tārpiņi dosies pasaulē meklēt jaunas mājas, jo viņiem apnicis ēst tikai un vienīgi bērzlapes, bet vāverēns Baltrocītis mācīsies atšķirt ēdamas sēnes no neēdamām. Mežā sēņu daudz, bet kura ir tā īstākā – kura ceļama Sēņu karalienes godā?

Mani mīļie lācēnu stāsti


Šajā grāmatiņā tu sastapsi ne vienu vien jauku lācīti. Aizraujoši piedzīvojumu stāsti vai mierīgas pasaciņas - ikviens mazais Lasītājs un Klausītājs te atradīs ko sev piemērotu.
A. de Sent-Ekziperī. Mazais princisKādam lidotājam Sahāras tuksnesī notika avārija, jo lidmašīnas motorā kaut kas bija saplīsis. No rīta viņu pamodināja sīka balstiņa: "Lūdzu, uzzīmē man aitiņu!" Tā lidotājs iepazinās ar mazo princi - zinātkāru cilvēciņu, kas ieradies no citas planētas, uz kuras ir tikai trīs vulkāni un roze. Pirms nolaišanās uz Zemes sava ceļojuma laikā mazais princis bija apmeklējis daudzas planētas un saticis savādus ļaudis. Lidotāju sajūsmināja šis zēns, kurš stāsta par saviem piedzīvojumiem un no kura viņš iemācās raudzīties pasaulē ar sirdi, jo "būtiskais ir acīm neredzams".

R.Skotons. Runcis Puncis atkal skolā
Runcis Puncis priecīgs soļo uz skolu, bet jau pirmajā mācību dienā tiek uzdots mājasdarbs! Puncim jāizvēlas tikai viens no visiem aizraujošajiem vasaras piedzīvojumiem, kurā dalīties ar klasi. Tomēr, kā beigās izrādās, ne jau piedzīvojumi bijuši kaķīša vasaras labākā daļa...
I.Samauska. Vecis iet pa dārzu, pankūkas bārdā
Mini mīklas un uzzini, kas ir zelta kamols, kas pār kalnu veļas, kas tas par kažoku, kas staigā pa kalniem un lejām, kas ir ākstiņš uz vienas kājas, kas rūc kā lauva, kā sauc tētiņu līkām kājām un kas ir zaļā vista, kas cauru vasaru tup uz dzeltenām olām. Grāmatā "Vecis iet pa dārzu, pankūkas bārdā" apkopoti Ievas Samauskas sacerētie mīklu dzejoļi, kuriem raksturīga spilgta tēlainība, asprātība un paradoksi. Dzejoļi veidotas kā mīklas - atbilde tiek sniegta vizuāli - caur zīmējumu.

I.Samauska. Visvisādas vēlēšanās...

"Pieaugušie bērnam māca: dzimšanas dienā svecītes nopūšot vai pirmoreiz pār jaunu tiltu ejot, vēlies kaut ko, bet dari to klusībā, jo tikai tad tava vēlēšanās piepildīsies! Bet kā tad lai cilvēks uzzina, par ko sapņo, ko vēlas cits cilvēks? Lasot dzeju! Ievas Samauskas dzejoļi atklāj nopietnas, smieklīgas, aizkustinošas, viegli piepildāmas, neiespējamas, lielas, mazas - visvisādas! - bērnu vēlmes, ievedot lasītāju jomā, kas ir noslēpumaina un ļoti būtiska katram un visiem." (Māra Cielēna)
J.Zvirgzdiņš. Zvaigžņu tramvajs

Jura Zvirgzdiņa jaunā grāmata “Zvaigžņu tramvajs” ir stāsts par mazu meiteni, kurai Latvija, tās lielā svētku diena ir dziļi sirdī. Varbūt dziļāk nekā viņas tētim un mammai, kuriem šķiet – ar kliņģeri un televīzijas pārraidi pietiek. Daugavmalā Dacīte pavērš skatienu augšup un ierauga brīnumu – tramvajs bez sliedēm spēj braukt ne tikai pa zemi, bet arī debesīm un tam visapkārt miglas tēli. Vecmāmiņa stāsta, ka tie ir varoņi, krituši par Latvijas brīvību.

K.Ridels. Reiz biezā, tumšā mežā


Mazā Zaļā Lietusmice caur biezo, tumšo mežu dodas uz viesībām. Bet vai viņa pagūs laikā, ja pa ceļam jānoņemas ar Briesmoņa salauzto sirdi, trim ļoti īgniem lāčiem un sasirgušu princi? Un vai viesībās ieradīsies arī īpašā pārsteiguma viešņa? Šīs aizraujošās pasakas pavedienu savērpis un personāžus uzzīmējis slavenais britu mākslinieks Kriss Ridels – trīskārtējais Keitas Grīnevejas medaļas saņēmējs un Lielbritānijas bērnu literatūras vēstnieks.
N.Beļskis. Vectētiņa brīnumu lādīte


Dzejas rindās mijas paša autora piedzīvotais bērnībā, tālie atmiņu mirkļi savijas ar mūsdienām un kultūrvēsturiskajām vērtībām, tautas tradīcijām, latvisko dzīves ziņu, kura mums katram palīdz dzīvot un mīlēt šo zemi. Grāmatas ievadā autors raksta: “… notikumi, cilvēki, parādības, viss, kas man deva prieku, lai šobrīd Tev, manam mīļajam mazdēliņam Tomasam Kristoferam, varētu atvērt savu vectētiņa veco brīnumu lādi un pastāstīt par piedzīvoto, sastaptiem cilvēkiem, šo brīnumaino Dieva radīto pasauli.’’

500 jautājumi un atbildes par dzīvniekiemKurš bija izplatītākais rāpulis uz Zemes pirms dinozauru parādīšanās? Kādā krāsā ir baltā lāča āda? Kā aizstāvas ķilde un pupuķis? Kura ir pasaules indīgākā zivs? Kāpēc vardes un krupji rijot aizver acis? To visu un daudz ko citu uzzināsi šajā grāmatā!
D.Hoknijs. Attēlu vēsture bērniem
“Attēlu vēsture bērniem” aicina jaunos lasītājus iepazīt mākslas vēsturi, sākot ar pirmajiem zīmējumiem uz alu sienām un beidzot ar attēliem, ko mūsdienās veidojam datoros un telefonu kamerās. Gluži tāpat kā populārajā grāmatā pieaugušajiem “Attēlu vēsture”, arī šajās lappusēs lasāmas pasaulslavenā mākslinieka Deivida Hoknija sarunas ar rakstnieku Mārtinu Geifordu – viņi abi prot runāt par mākslu vienkārši, skaidri un iedvesmojoši. Rouzas Bleikas ilustrācijas krāšņi un asprātīgi papildina abu autoru teikto, dzīvi un atraktīvi skaidro mākslas vēstures faktus jaunajiem lasītājiem. 
Tērps un mode
Šī bagātīgi ilustrētā grāmata lasītāju aizvedīs aizraujošā ceļojumā, kura laikā būs iespējams izsekot norisēm modes vēsturē.
Grāmata palīdzēs uzzināt, kā gadsimtu gaitā mainījušies modes stili un kas to ietekmējis!
L.Berzinska. Skelets skapī

Pirms diviem gadiem iznākušajai Lilijas Berzinskas grāmatai “Lamzaks meklē Lamzaku”, kas bija nominēta Latvijas Literatūras gada balvai, nu ir tapis turpinājums. “Skelets skapī” atkal ļauj satikties gan ar žiperīgo Sipriki, lādzīgo Lamzaku un ēdelīgo Krakānu, gan ar racionālo domātāju Acaini  un vientulības cienītāju jūras ezi Boiku, taču jūrmalas ciema iedzīvotāju saime tagad ir kļuvusi krietni kuplāka. Lasītājam tiek prieks iepazīt jūras braucēju Vilku un sen zudušajam draugam uzticīgo kurmi Migriki, Puskuitalu, kura meklē savu otru pusi, negausīgo Plikadīdu un Ūdensmērītāju, kurš nemitīgi tiecas pēc kāda mērķa, un vēl citas būtnes – maigas, apcerīgas, draiskas, smējīgas un aizdomīgas. Un, kā jau dzīvē gadās, katrai ir savs skelets skapī.

L.Gundars. Vaļa balss


Grāmatas galvenajai varonei, mazajai Spindzelei šķiet, ka vecāki pārāk nenopietni attiecas pret vēlēšanām, tāpēc dienu pirms lielā notikuma viņa izspēlē viltīgu plānu: ieslēdz ģimeni dzīvoklī, bet vienīgo atslēgu izmet pa logu. Lai durvis atslēgtu, ģimenei kā īstās vēlēšanās jāievēl atbildīgais, kam viņi uzticēs atrisināt sarežģīto situāciju. Tomēr negaidīti sižeta pavērsieni situāciju uz brīdi padara pavisam saspringtu un draudīgu.
S.van der Hērsts. ZirrenisGrāmata apraksta desmitgadīgā Hides un viņa brāļa Jepes sāpīgo dzīves pieredzes iegūšanas ceļu gan ģimenē, gan skolā. Stāsts ir veidots kā dienasgrāmata, kurā teksta tiešumu uzsver notikumus ekspresīvi paskaidrojošie zīmējumi, arī pievienotie kukaiņu attēli, situāciju plāni un zīmītes rada tikai dienasgrāmatas formātam raksturīgo lasīšanas aizrautību. Hide kolekcionē – vāc un audzē kukaiņus. Tieši Līkei (klasesbiedrene, kur viņam ārkārtīgi patīk) viņš izdomāja un salīmēja zirnekļa un taureņa krustojumu – Zirreni, kas pamatīgi izbiedēja meiteni. Kopš tā laika brālis un visa skola Hidi sauc par Zirreni.

D.Pilkijs. Dogmens 3. Stāsts par diviem kaķiem
Džordžs un Herolds iet 5-jā klasē un ir kļuvuši vecāki un gudrāki. Viņiem ir jauna skolotāja Čaivzas kundze, starp citu diezgan forša, izņemot vienu štelli. Viņa liek lasīt obligāto literatūru. Šomēnes bija jāizlasa Stāsts par divām pilsētām. Grāmata izrādījās diezgan laba un dziļa. Tā iedvesmoja Džordžu un Heroldu radīt jaunu Dogmena grafisko romānu.
B.Bellova. Ezers
Neskatoties uz laimīgo bērnību ezera krastā vecvecāku paspārnē, Nami vēlas uzzināt, kas ir viņa vecāki. Tas nav viegli, zēnam nākas sastapties ar pieauguša cilvēka dzīves grūtībām, nežēlību. Bet liktenis viņam sūta arī daudzus gaišus cilvēkus – darba biedru Ņikitiču, aristokrātisko Veco dāmu, kas palīdz zēnam atgūt mātes mīlestību. Bet kas īsti ir Nami tēvs? Kāpēc ezers, pie kura viņš atgriežas, lai sastaptu savu bērnības mīlestību, mainās – dabas untumu vai cilvēku nolaidības un alkatības dēļ?

T.Pračets. Mazā brīvā cilts
Upē iemitinājies zaļacains briesmonis, pa ceļu jādelē bezgalvains jātnieks... bet vairs nav Smelgu vecmāmuļas, kas spētu izskaidrot, kas notiek. Ir tikai vienpadsmit gadus vecā Tifānija Smelga, kurai tagad ir jānosargā robežas. Jo otrpus robežām viņas pasaule cenšas iekļūt... viss kas. Tā ir viņas zeme. Tas ir viņas uzdevums.
Tomēr nevar vien nobrīnīties, cik lietderīga dažkārt izrādās kauslīgu, zilādainu vīreļu orda, ja vien tiem norāda pareizo virzienu, kurā doties...
K.S.Lūiss. Princis Kaspians. Nārnijas hronikas,4.
Pasaulslavenās grāmatu sērijas “Nārnijas hronikas” ceturtā daļa “Princis Kaspians” vēsta par jaunu princi, kurš alkst atkarot sev likumīgi pienākošos troni. Sev palīgos viņš izsauc bērnus no senas pagātnes, taču beigu beigās cīņas iznākumu noteiks nevis maģiski spēki, bet gan īsta drosme un godaprāts. Un, protams, Lielais Lauva Aslans, kurš nekad nav tālu no notikumiem Nārnijā...
I.Ruņģis. Cietumsargs ar bungu kociņiem
Slavenās rokgrupas “Pērkons” bundzinieks Ikars Ruņģis grāmatā stāsta par diviem savas dzīves nozīmīgajiem posmiem. Pirmais ir dienesta gaitas Padomju armijā ar visām tajā pastāvošajām problēmām. Otrajā daļā viņš pievēršas savām gaitām grupā “Pērkons” 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā. Grāmatā iespējams palūkoties uz tolaiku notikumiem no Latvijas mūziķu skatu punkta.
Māksla. Enciklopēdija skolēniem.
Aizraujošā grāmata palīdzēs noskaidrot, kas ir māksla, izsekot tās attīstībai no aizvēstures līdz mūsdienām, iepazīties ar slavenākajiem māksliniekiem un viņu ievērojamākajiem darbiem. Tā noderēs, lai uzzinātu, kādas skulptūras izgatavoja pirmatnējie cilvēki un kādi ir nozīmīgākie mūsdienu modernās tēlniecības darbi pasaulē.


Grāmatu anotācijas un vāku foto no izdevniecību Zvaigzne ABC, Pētergailis, Latvijas Mediji,Egmont Latvija, Liels un mazs, Jumava un Jānis Roze tīmekļa vietnēm

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru